Historie Big Bandu

Historie Big Bandu sahá až do období šedesátých let – zakladatelem a prvním uměleckým šéfem tehdy ještě tanečního a jazzového orchestru Českého rozhlasu – se stal vynikající český jazzový muzikant a skladatel Karel Krautgartner. V čele orchestru ho poté vystřídal Josef Vobruba spolu s Vladimírem Popelkou, pod jejichž vedením orchestr vytvářel hudební projekty spolu s nejlepšími českými interprety populární hudby. Jazzovou tvorbu kapely profiloval především aranžér, skladatel a dirigent Kamil Hála.

Během let prošla Big Bandem řada osobností, jejichž jména se stala trvalou součástí historie českého jazzu a jež proslavila český jazz také na zahraničních pódiích – kontrabasista a slavný jazzman Luděk Hulan, trumpetisté Richard Kubernát, Václav Král a Laco Déczi, saxofonisté Milan Ulrich, Miroslav Krýsl, Petr Král a Jan Konopásek, trombonisté Ladislav Pikart a Pavel Vitoch a mnoho dalších. Dlouhá léta se na projektech Big Bandu podílel také známý pianista, skladatel a aranžér Karel Růžička. Zejména v oblasti jazzu Big Band spolupracoval s mnoha sólisty zvučných jmen ze zahraničí – s trombonistou Sonny Costanzem, známým multiinstrumentalistou a skladatelem Darrylem Kennedym, klarinetistou Tony Scottem, trumpetisty Gregem Hopkinsem a Benny Baileyem, tenorsaxofonisty Donem Menzou a Gianem Bassem a jinými. Své jazzové projekty realizovala ve spolupráci s Big Bandem celá řada domácích i zahraničních skladatelů.

Také dnes působí v řadách Big Bandu špičkoví hráči, kteří pravidelně vystupují na jazzových pódiích jako sólisté (tenorsaxofonista Bedřich Šmerda, trombonista Svatopluk Košvanec a jiní). Mnozí z nich jsou navíc absolventy prestižní jazzové školy Berklee College of Music. Kromě studiové práce vystupuje Big Band na koncertech, slavnostních gala večerech a plesech, a to spolu s předními zpěváky domácí i zahraniční hudební scény (Helena Vondráčková, Petra Janů, Lucie Bílá, James W. Pulley, Shirley Basey, Dagmar Frederik, Drupi a jinými). Jako jazzový orchestr se Big Band pravidelně účastní mezinárodních jazzových festivalů.

Široký repertoár Big Bandu tvoří klasický jazz, swing a taneční hudba – od popu a rocku až po muzikálové melodie.

Unikátní archivní foto najdete ve fotogalerii