Co je Big Band

Jako big band se označuje větší orchestr, který je složen ze dvou základních nástrojových sekcí – dechové sekce a tzv. rytmiky. Do dechové sekce patří obvykle 3-5 hráčů na trumpetu, 3-4 hráčů na pozoun a 3-5 saxofonistů. Rytmiku, nepostradatelnou součást každého orchestru, zajišťuje v big bandu klavír, bicí, kytara a kontrabas, popřípadě baskytara.

Většina big bandů má tedy mezi 15-20 členy.

Big bandy začaly vznikat na konci dvacátých let – s nastupující érou swingu – ve Spojených státech amerických a brzy se rozšířily také na evropský kontinent. Poprvé se v těchto orchestrech setkávali černí i bílí jazzoví muzikanti, z nichž se mnozí proslavili také jako vynikající sólisté. Jazz v podání těchto orchestrů ztratil na své expresivitě a nalezl širší publikum – stal se hudbou taneční i poslechovou, zralou dokonce i pro koncertní pódia.

Mezi dnes již legendární big bandy patří např. orchestr Glenna Millera (pozoun), Counta Basieho (klavír) nebo orchestr „krále swingu“ Benny Goodmana (klarinet).

Swingband

Swing Band je hudební těleso tvořené šesti špičkovými jazzovými a dixielandovými hráči (klarinet, trubka, trombon, kontrabas, bicí a klavír) pod vedením Felixe Slováčka (klarinet a saxofon). Jeho kvality dokládají úspěchy na pódiích doma i v zahraničí. Na jaře roku 1999 hrál Swing Band dokonce pro české vojáky v jednotkách SFOR v Bosně a téhož roku si v rámci festivalu zahrál v centrále NATO v Bruselu. Kromě koncertní činnosti vystupuje Swing Band pravidelně také na mezinárodních jazzových festivalech. Hlavní repertoár Swing Bandu tvoří hudba ve stylu swingu a dixielandu.

Swing Band Vás doprovodí

hudbou ve stylu swingu – k poslechu i tanci – každou firemní party, raut, prezentaci a jiné slavnostní večery. Vzhledem k počtu hudebníků a složení nástrojů (6 hráčů – dechové nástroje, kontrabas, bicí a klavír) zahraje snadno i na akcích menšího rozsahu, a to nejen v interiéru (garden party, venkovní prezentace apod.), a bez potřeby zajištění technického zázemí.