Dokument o Felixi Slováčkovi ukazuje dosud nezveřejněné snímky, mnohé překvapily

Loni oslavil hudebník Felix Slováček osmdesáté narozeniny a u příležitosti tohoto jubilea se začal natáčet i dokument o jeho pestrém životě a kariéře Felix a magická Šumava. Přestože mu bude za chvíli už jednaosmdesát, má v plánu vyrazit po České republice na tour nazvanou Krásné je žít. Na ní představí i dokument, ve kterém se objeví řada známých osobností, jeho rodina a také to, že ho velmistr templářského řádu pasoval na barona.

Kde vznikla první myšlenka na vytvoření celovečerního dokumentu?
Nebylo mi ještě osmdesát a přijel jsem do Loučovic, vesničky u Lipenského jezera, do hotelu Kilián, který patří mému kamarádovi. Během povídání jsem vyběhl přes ulici, kde byla Vltava a Čertovy proudy, a pak kousek dál vpravo Čertova stěna. Podle té napsal Bedřich Smetana svou poslední operu. Nedaleko byl Vyšebrodský klášter a krásný hrad, pak nejvýše položený hrad Kašperk a Vítkův hrádek a tak dále. Byla to samá fantazie, opravdu nádherná Šumava, kde já předtím nikdy nebyl. Řekl jsem si, to je tak krásné, sem se budu vracet.

Co jste si tenkrát pomyslel?
Tak jsme si povídali a napadlo nás, jestli by z toho nemohl vzniknout dokumentární film typu „Felix a Šumava“. Nakonec z toho nevznikl dokument, ale skoro celovečerní film. A dneska jsme u toho, abychom si alespoň kousek z toho prohlédli, i když večer nebude jen o tomto filmu, ale i o mně a o hudbě. Ve filmu je vlastně i kus mého života, jak jsem hrál s různými orchestry, jak jsem spolupracoval s různými dirigenty a tak dále.

Zmínil jste Smetanu, jehož dvousté výročí narození se letos slaví. Myslíte, že za dvě stě let bude vaše hudba také stále živá?
Myslím, že ano. Nedávno jsem byl v Národním divadle na Prodané nevěstě a to moderní pojetí je absolutně skvělé. Trochu mě překvapilo, že ve finále byly dvě Mařenky, jedna běžná a druhá s nohou v sádře. Ale když člověk sleduje různé muzikály a žije v roce 2024, tak cítí, že v kombinaci s hudbou Bedřicha Smetany nebo Rusalky Antonína Dvořáka jsou to vlastně současné a nádherné muzikály.

Kdo všechno vystupuje v dokumentu spolu s vámi? Vím, že je tam i vaše rodina… Co na tenhle nápad nejbližší říkali?
Jsou tam zpěváci, zpěvačky, lidé, kteří se mnou dlouhodobě spolupracovali. Byl jsem dříve šéfem Big bandu v Československém rozhlase a tak dále. Samozřejmě je tam rodina, ale i záběry z České televize s Karlem Gottem, orchestrem Karla Vlacha, Gustava Broma a dalšími. Když jsem se díval na záběry z různých televizí, viděl jsem, kolik hudby jsem odehrál, až tomu skoro nemůžu uvěřit...

Celý článek včetně fotogalerie a videa u zdroje